6. edycja za nami! Wyciągamy wnioski i widzimy się ponownie 2.12.2025

Kolejna stacjonarna edycja Oh My Hack odbędzie się 26 listopada 2024 w PGE Narodowym w Warszawie. Dołącz do społeczności OMH i wskocz na wyższy level cyberbezpieczeństwa!

6. edycja za nami! Wyciągamy wnioski i widzimy się ponownie 2.12.2025

Co sprawiło, że kolejny rok z rzędu Oh My Hack pobiło rekord popularności, przyciągając aż 1300 osób? Jak to możliwe, że agenda wciąż trzyma poziom, a uczestnicy znów wychodzą ze sporą dawką energii i inspiracji, nowymi umiejętnościami lub znajomościami? Podsumowaliśmy wyniki tegorocznej edycji i chcemy podzielić się z Wami naszymi spostrzeżeniami. 

Nie bez znaczenia jest renoma Oh My Hack, wypracowana dzięki kilkuletniej obecności na rynku, przy jednoczesnym zachowaniu organizacji i merytoryki na wysokim poziomie. Agenda niezmiennie powstaje przy ścisłej współpracy z Adamem Haertle, redaktorem naczelnym serwisu Zaufana Trzecia Strona oraz ekspertami cybersecurity tworzącymi Radę Programową. Za realizację wydarzenia odpowiada PROIDEA, zgrany zespół prężnie działający na rynku IT od niemal 20 lat.

Dzięki współpracy z wiodącymi ekspertami branży cyberbezpieczeństwa oraz docieraniu do przedstawicieli tej społeczności w całej Polsce, program OMH jest nie tylko wartościowy, ale i różnorodny. Można tu znaleźć zarówno mocno techniczne studia przypadków, jak również analizy skierowane do osób nie specjalizujących się stricte w tematyce bezpieczeństwa. 

W tym roku uczestnicy mogli wybierać spośród kilkudziesięciu wykładów w ramach sześciu ścieżek tematycznych i niejednokrotnie były to bardzo trudne decyzje. Aby umożliwić skorzystanie z programu konferencji w stu procentach, wszystkie sesje zostały nagrane i natychmiast udostępnione. Po raz pierwszy w agendzie nie było pozycji Live Only, by zapewnić uczestnikom nieograniczony dostęp do wiedzy. 

Szczególnie warto zwrócić uwagę na sześć najwyżej ocenionych wykładów na poszczególnych ścieżkach.

Pociągi opanowały ścieżkę PWN i nie jest to chyba żadnym zaskoczeniem. W tym roku Michał Kowalczyk, Sergiusz Bazański i Jakub Stępniewicz opowiedzieli między innymi o tym, ile spraw wytoczono im w związku z aferą Newagu, jak hakerzy postrzegani są przez polityków oraz czy warto być sygnalistą. 

Na ścieżce Main, podczas wykładu o wiele mówiącym tytule (“ScamBook”), Piotr Zarzycki i Paweł Srokosz opowiedzieli o oszustwach bazujących na reklamach na platformie Meta oraz przerzucaniu odpowiedzialności za fałszywe treści na użytkowników portali.

“Czy prokuratorzy nadal używają maszyn do pisania?”, jak wiele dokumentów spisywanych jest ręcznie i jak wygląda digitalizacja w prokuraturze? Na te pytania odpowiedziała Agnieszka Gryszczyńska, której wykład został oceniony najwyżej na ścieżce Cybercrime

Wykład Adama Paciuszkiewicza to kolejna wysoko oceniona pozycja (ścieżka Mix), która poruszyła temat oszustw – “Vishing, Likejacking, Quishing i inne sposoby na podryw. Czyli jak się nie dać oszukać w prosty sposób – Final Round”.

Ścieżkę Tech zdominowała “Niekończąca opowieść: kto pilnuje strażników?”. Marek Szustak o mówił problemach związanych z bezpieczeństwem łańcucha dostaw na bazie własnych obserwacji i doświadczeń – case study firmy eSky. 

Tymczasem na ścieżce Cyberwar – “Secret? Midnight? Zamieć? A może po prostu incydent, który jest gorszy niż się może wydawać?”. Maciej Jan Broniarz opowiedział o incydencie w Microsofcie w kontekście jego wpływu na ofiary i długofalowych (wciąż obecnych) skutków. 

Program, obecność specjalistów i chęć poszerzenia wiedzy to nie tylko najważniejsze elementy konferencji, ale też kluczowe argumenty podczas podejmowania decyzji o udziale. Jednakże uczestnicy podkreślali też znaczenie networkingu i możliwości nawiązania kontaktów z przedstawicielami branży cyberbezpieczeństwa. Dla wielu osób decydujące okazywały się też rekomendacje uczestników oraz własne doświadczenia z udziału w poprzednich edycjach. 

Obok szerzenia dobrych praktyk bezpieczeństwa, gromadzenie bezpieczników i budowanie społeczności wokół OMH jest drugim ważnym celem konferencji. Oprócz szeregu atrakcji przygotowanych przez partnerów konferencji w strefie relaksu, uczestnicy mogli dodatkowo zintegrować się podczas dwóch imprez wieczornych – poprzedzającej i zamykającej wydarzenie. 

Ocena tegorocznej edycji Oh My Hack to mocne 4,62 i 4,5 w kategorii prawdopodobieństwa udziału w przyszłym roku. Jak zawsze bierzemy pod uwagę wszelkie wskazówki i opinie, które otrzymaliśmy od uczestników i postaramy się, by w przyszłym roku odpowiedzieć na oczekiwania społeczności jeszcze trafniej. 

Stałych bywalców OMH, wszystkich, którzy mają pociąg do bezpieczeństwa, a także tych, którzy po raz pierwszy zdecydują się na tę przygodę, zapraszamy na 7. edycję konferencji! Kolejna okazja do spotkania będzie miała miejsce 2 grudnia 2025 na PGE Narodowym w Warszawie. Już teraz możecie rezerwować bilety i planować spotkania lub myśleć o tematach, które sami chcielibyście poruszyć na scenie. Do zobaczenia za rok!